OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Olomoucký hrad

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Jan Jenista CC BY 2.5, http://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2086283

Hrad se nachází na Václavském pahorku v historickém centru Olomouce. Toto místo je také němým svědkem nikdy neobjasněné vraždy posledního Přemyslovce Václava III. První zmínka o hradu je obsažena v Kosmově kronice z roku 1055. Od roku 1141 sídlo olomouckých biskupů a kapituly.

Nejvýznamnější částí hradu je v současnosti gotická katedrála sv. Václava a částečně dochovaný románský palác s architektonicky cenným provedením okenních otvorů. Z hradu se ještě na ploše Václavského náměstí dochovaly i zbytky románské hradby na jih od katedrály. Monumentálně dodnes působí pozůstatky hradu ze severní a severovýchodní strany, kde se na skalnatém ostrohu vypínají kamenné hradby, pozůstatek obvodové zdi románského paláce s okny, gotický arkýř, Okrouhlá věž a další budovy nesoucí hradní prvky.
V severních prostorách Přemyslovského olomouckého hradu, u největší moravské baziliky sv. Václava se nachází Arcidiézní muzeum, které vzniklo teprve v roce 1998. Je první tohoto typu v dějinách našeho státu. Je úzce spjato s Muzeem umění v Olomouci a Ministerstvem kultury ČR. Skrývá ty nejcenější originální památky ze sbírek církve ve stálé expozici.

Otevírací doba:
Leden - Prosinec / pondělí zavřeno / úterý - neděle * 10:00-18:00

Mapa:Sobota 20.10.2018
Olomoucký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.