OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Tank T-34/85 s věžovým číslem 040 z Ostravské operace prošel renovací

26.05.2020
OLOMOUCKO - Za branou kasáren 73. tankového praporu v Přáslavicích stojí nepřehlédnutelná dominanta, tank T-34/85 s věžovým číslem 040. Tank je výjimečný tím, že se zapojil do Ostravské operace na jaře 1945 v řadách 1. čs. samostatné tankové brigády. U příležitosti 75. výročí konce 2. světové války se přáslavičtí rozhodli, že stroj zrenovují.
Foto: Leo Dvořák
"Není to jen tak obyčejný kus. Sice bylo těchto tanků vyrobeno přes 20 tisíc, tento náš si ale prošel opravdovými boji, které pomohly osvobodit tehdejší Československo," říká svobodník Leo Dvořák.

Na základě dochovaných dokumentů bylo možné dohledat, že tank byl v sestavě 1. československé tankové brigády na území Československa, a to od 24. března 1945. "Účastnil se Ostravské operace, která probíhala od 27. března do 4. května 1945. Boje se odehrávaly v otevřeném terénu nebo osadách. Německá obrana tak mohla plně využít svých početných protitankových baterií a střelců s panzerfausty. Pro tankovou brigádu to znamenalo těžké ztráty jak personální, tak materiální," připomněl vrchní praporčík útvaru praporčík Leoš Valta.

Opravou, kterou provedli zcela sami, chtěli přáslavičtí tankisté vzdát hold všem svým předchůdcům, kteří bojovali ve 2. světové válce.

"V archivech jsme studovali dokumentaci, procházeli prameny. Chtěli jsme, aby staronová podoba tanku co možná nejvěrněji kopírovala originál při slavnostní přehlídce v Praze 17. května 1945," uvedl vrchní praporčík útvaru praporčík Leoš Valta.

Na renovaci se podílelo celkem šest vojáků, kterým práce zabraly 145 hodin. Nejprve bylo podle rotného Martina Bartoše nutné celý tank obrousit a připravit na nástřik základové červené barvy. Poté byla nanesena zelená barva s prvky hnědého zabarvení.

"Nejtěžší bylo tank zbrousit. Je to obrovský stroj, každý záhyb se musí opracovat, nesmí se vynechat ani to nejmenší místo. A jednoduchý nebyl ani nástřik barvy - tady jsme si pomohli kompresorem, který je součástí nákladního vozidla Tatra a slouží například k dohušťování pneumatik," říká s úsměvem technik 2. tankové roty rotmistr Milan Gábor.

Představení stroje v novém kabátě proběhlo 11. května. "Pro vojáky české armády jsou tradice důležité, neméně pro příslušníky 73. tankového praporu. Velice mě potěšilo, že se vrhli do opravy s takovým odhodláním. Renovací tanku si připomeneme jeho výjimečnou historii a oslavíme hrdinství svých předchůdců," uvedl velitel 73. tankového praporu podplukovník Vít Ducháček.

Během květnových oslav konce války byli velitelem 73. tankového praporu pozváni také starostka obce Jitka Ivanová a podplukovník v. v. Milan Koš, který v Přáslavicích dlouhá léta sloužil ve funkci technika tankového pluku. V roce 1980 také pokládal základní kámen k podstavci, na kterém dnes stojí. "Máte můj obdiv, jak se staráte o techniku a nezapomínáte na historii," poděkoval vysloužilý veterán Milan Koš vojákům.

Zdroj: MO ČR, Leo Dvořák
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu dálnice D35 Křelov-Slavonín

Ředitelství silnic a dálnic včera 27. února 2024 zahajuje stavbu dálnice D35 v úseku Křelov-Slavonín. Po dokončení stavby bude dokončen západní obchvat Olomouce, zároveň vznikne nepřerušený tah D35 mezi Mohelnicí a Lipníkem nad ...

AOPK: Věk nejstarších stromů na Pradědu a Králickém Sněžníku přesahuje 400 let

Dva výzkumy se zaměřily na nejcennější lesní ekosystémy v rezervacích v oblasti Pradědu a na Králickém Sněžníku. Pomocí analýzy letokruhů popisují, j ...

Epidemiolog Kynčl: V ČR se aktuálně nacházíme v sestupné fázi chřipkové epidemie

Nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) v ČR v 8. kalendářním týdnu roku 2024 dosáhla hodnoty 1480 nemocných na 100 000 osob, c ...

Dobrovolníci pomáhají dlouhodobě hospitalizovaným pacientům od pocitu osamělosti, Nemocnice Šumperk hledá posily

Četba z knížek, hraní stolních her nebo povídání si prakticky o čemkoliv. Způsobů, jak alespoň na chvíli pomoci od pocitu osamělosti dlouhodobě hospit ...

Dětská klinika FN Olomouc získala nový přístroj na podporu dýchání

Přístroj Simeox pro podporu očisty dýchacích cest, který pomáhá malým pacientům trpícím cystickou fibrózou a jinými chronickými onemocněními plic, zís ...

Neděle 3.3.2024
Olomoucký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes