OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Tank T-34/85 s věžovým číslem 040 z Ostravské operace prošel renovací

26.05.2020
OLOMOUCKO - Za branou kasáren 73. tankového praporu v Přáslavicích stojí nepřehlédnutelná dominanta, tank T-34/85 s věžovým číslem 040. Tank je výjimečný tím, že se zapojil do Ostravské operace na jaře 1945 v řadách 1. čs. samostatné tankové brigády. U příležitosti 75. výročí konce 2. světové války se přáslavičtí rozhodli, že stroj zrenovují.
Foto: Leo Dvořák
"Není to jen tak obyčejný kus. Sice bylo těchto tanků vyrobeno přes 20 tisíc, tento náš si ale prošel opravdovými boji, které pomohly osvobodit tehdejší Československo," říká svobodník Leo Dvořák.

Na základě dochovaných dokumentů bylo možné dohledat, že tank byl v sestavě 1. československé tankové brigády na území Československa, a to od 24. března 1945. "Účastnil se Ostravské operace, která probíhala od 27. března do 4. května 1945. Boje se odehrávaly v otevřeném terénu nebo osadách. Německá obrana tak mohla plně využít svých početných protitankových baterií a střelců s panzerfausty. Pro tankovou brigádu to znamenalo těžké ztráty jak personální, tak materiální," připomněl vrchní praporčík útvaru praporčík Leoš Valta.

Opravou, kterou provedli zcela sami, chtěli přáslavičtí tankisté vzdát hold všem svým předchůdcům, kteří bojovali ve 2. světové válce.

"V archivech jsme studovali dokumentaci, procházeli prameny. Chtěli jsme, aby staronová podoba tanku co možná nejvěrněji kopírovala originál při slavnostní přehlídce v Praze 17. května 1945," uvedl vrchní praporčík útvaru praporčík Leoš Valta.

Na renovaci se podílelo celkem šest vojáků, kterým práce zabraly 145 hodin. Nejprve bylo podle rotného Martina Bartoše nutné celý tank obrousit a připravit na nástřik základové červené barvy. Poté byla nanesena zelená barva s prvky hnědého zabarvení.

"Nejtěžší bylo tank zbrousit. Je to obrovský stroj, každý záhyb se musí opracovat, nesmí se vynechat ani to nejmenší místo. A jednoduchý nebyl ani nástřik barvy - tady jsme si pomohli kompresorem, který je součástí nákladního vozidla Tatra a slouží například k dohušťování pneumatik," říká s úsměvem technik 2. tankové roty rotmistr Milan Gábor.

Představení stroje v novém kabátě proběhlo 11. května. "Pro vojáky české armády jsou tradice důležité, neméně pro příslušníky 73. tankového praporu. Velice mě potěšilo, že se vrhli do opravy s takovým odhodláním. Renovací tanku si připomeneme jeho výjimečnou historii a oslavíme hrdinství svých předchůdců," uvedl velitel 73. tankového praporu podplukovník Vít Ducháček.

Během květnových oslav konce války byli velitelem 73. tankového praporu pozváni také starostka obce Jitka Ivanová a podplukovník v. v. Milan Koš, který v Přáslavicích dlouhá léta sloužil ve funkci technika tankového pluku. V roce 1980 také pokládal základní kámen k podstavci, na kterém dnes stojí. "Máte můj obdiv, jak se staráte o techniku a nezapomínáte na historii," poděkoval vysloužilý veterán Milan Koš vojákům.

Zdroj: MO ČR, Leo Dvořák
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Jednotka z Černé Vody na Jesenicku převzala velitelský vůz. Pomůže se zásahy na trailech

Velitelský vůz jsme v těchto dnech předali do užívání jednotce sboru dobrovolných hasičů v Černé Vodě na Jesenicku. Klíče od Mitsubishi L200 převzal starosta obce a členové jednotky. ...

Hranice na Moravě získají nové nádraží od švýcarských architektů

Správa železnic včera vyhlásila vítěze architektonicko-urbanistické soutěže na novou budovu nádraží Hranice na Moravě. Vítězný návrh pochází od švýcar ...

Armáda ČR zahájila v Žatci a Hranici na Moravě dobrovolné vojenské cvičení pro studenty středních škol

Do Žatce a Hranic na Moravě včera nastoupilo 127 středoškoláků, kteří se zúčastní pilotního projektu dobrovolného vojenského cvičení, které Armáda Čes ...

Ministerstvo financí: Auditoři vystoupí na podzimní zakázkové tour v krajských městech

V říjnu odstartuje v Praze série konferencí určená pro zadavatele veřejných zakázek s názvem "VZ Tour 2024 - Inspirace a inovace ve veřejných zakázkác ...

Den s Horskou službou navštívily tisíce návštěvníků

Loučná nad Desnou - Den s Horskou službou v Loučné nad Desnou navštívilo podle odhadů organizátorů přes 6 tisíc lidí. ...

Čtvrtek 25.7.2024
Olomoucký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes