OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

Věci pocházející z Číny, co používáme dodnes

25.02.2021
Často používáme předměty a ani netušíme, odkud vlastně pochází, kde byly vytvořené. Předměty každodenní potřeby bereme za automatické a ani nás nenapadne přemýšlet o jejich původu. Mnoho vynálezů a objevů se připisuje starověkým Číňanům, kteří byli neuvěřitelně inovativní a odhodlaní objevovat a pátrat. Některé z jejich vynálezů sahají až do paleolitu. Mnozí z nás vědí o jejich nej-slavnějších vynálezech, jakým je střelný prach, papír nebo tisk, ale tím to zdaleka nekončí. Podívej-me se na pár z největších objevů téhle starověké kultury.
Foto: Maxx-Studio, rikur B / Shuttterstock.com

Papír


Začněme tím, co používám snad každý den - papírem. Ještě než měli lidé k dispozici papír, psali na rozlišné materiály jako dřevo, kosti nebo kámen. Ale přesto, že máme spojený papír z egyptským papyrusem, na který se psávalo, nedávný historický výzkum ukazuje, že se papír používal starou čínskou armádou. Ke zlepšení jeho kvality přidávali konopí a netrvalo mnoho let, kdy se rozšířil ve zbytku říše. Později byl přes Hedvábnou stezku převezený i do zbytku světa.

Hedvábí


Vynález tohoto úžasně příjemného materiálu sahá až do čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Nepoužívalo se jenom na oblečení, ale také na psaní, rybaření nebo výrobu hudebních nástrojů anebo dokonce odměnu pro důstojné občany či vládní úředníky.

Z hedvábí také tvořili draky, vyztužili je lehkou bambusovou konstrukcí. Používali se k testování větru, měření vzdálenosti a vojenské komunikaci. A proto draci patří mezi další čínské vynálezy.

Čaj


Podle pověsti byl čaj objevený poměrně náhodně, jak už to bývá. V roce 2737 jel císař Shennong s armádou, po cestě se zastavil a nechal si uvařit vodu, kterou tak rád pil teplou. Do vody spadl list a ta zhnědla. Císař ji vypil a shledal osvěžující. Později se čaj začal používat jako lék a nápoj při spole-čenských příležitostech.

Porcelán


Nejednalo se o náhlý vynález, jeho forma se vyvíjela už od roku 1 600 před naším letopočtem. Jeho výroba byla brzy úžasně organizovaná a prostřednictvím Hedvábné stezky porcelánové výrobky putovaly do Evropy, Afriky a zbytku Asie.

Poker


Další z věcí nebo aktivit pocházejích ze staré Číny je hra pokeru a její typy a strategie, které nás baví hrát dodnes. Přestože se mnozí domnívají, až do Evropy přišla z perské říše, ukazuje se, že už čínský císař Mu-Tsung hrával tuhle hru už v desátém století. Prý ji nejraději hrál na oslavu nového roku se svoji manželkou.

Kompas


První zmínka o kompasu pochází z devátého století, jednalo se o kus magnetovce, který ploval na dřevěné podložce v nádobě s vodou. Z něho se postupně vyvinul kompas s volně pohyblivou mag-netickou střekou, která se vlivem magnetického pole Země natáčí ve směru magnetického jihu nebo severu.

Alkohol


Pivo se pilo ve starověké Číně údajně už v období neolitu, to je asi před devíti tisíci lety. Na jeho výrobu se používala rýže, hloh, hrozny a med. Dokonce se dochovaly nádoby z bronzu, ze kterých dynastie Shang tenhle mok pila.

Akupunktura


Tahle úžasná forma léčení se praktikovala už v době paleolitu. Namísto kovových jehliček se použí-vali kosti, bambus nebo kamenné nože. Principy akupunktury vychází z konfucionismu a taoismu a nejstarším dochovaným důkazem jsou Zápisky historika z prvního století před naším letopočtem. Léčebná metoda pracuje s harmonií ženského princiupu Jin a mužského principu Jang. Když jsou v rovnováze, životní energie může v těle přirozeně plynout.

Deštník


I taková věc, jako je praktická ochrana před deštěm či sluncem, která nás provází od jakživa, pochá-zí z Číny. Koho by napadlo nad tím přemýšlet, že? První zmínka o skládacím deštníku pochází z roku 21 a byl nejspíš vyvinutý pro slavnostní účely. Nyní se i papírové či hedvábné čínské deštníky používají jako dekorace nebo ochrana před sluncem.

Secí stroj


Čínští zemědělci obecně zasazovali semena ručně, což bylo samozřejmě náročné na čas a dost neú-činné. Velké množství semen kvůli škůdcům nebo nepříznivému počasí ani nevyklíčilo. Během dy-nastie Zhou vynalezli secí stroj. Ten byl později zdokonalený na secí železný stroj, který se skládal z několika trubek, takže mohli farmařit ve větším měřítku.
Jak je vidět, spousty z výše uvedených vynálezů dnes považujeme za samozřejmost a bez jejich pří-tomnosti by svět dnes byl poněkud odlišný.

Autor: ML
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Fotogalerie:

Další články z rubriky Magazín

Jak ochránit peníze v době inflace? Volte zlato a o své úspory se do budoucna nemusíte obávat

Snad každý z vás už zaregistroval nárůst cen zboží a služeb. Inflace je na poměrně vysoké úrovni a lze předpokládat, že se tento trend ještě nějakou dobu udrží. Spekulovat o tom, zda za tím stojí pouze situace kolem pandemie koronaviru či jiné ...

Hořčíkový olej pomůže doplnit minerál přes kůži

Nedostatek hořčíku je poměrně běžným problémem. Lidé si ho často ani neuvědomují, protože se projevuje nejasnými příznaky - únavou, nespavostí, bolest ...

Kolagen s kyselinou hyaluronovou je zázrakem pro pleť

O kolagenu se v posledních letech mluví opravdu hodně, nejen v souvislosti s pletí, ale samozřejmě také s klouby. Ve skutečnosti jde o látku, která má ...

Sizzling Hot Deluxe: Klasická zábava bez kudrlinek

Hracích automatů je na internetu obrovské množství a spousta lidí se snaží najít neotřelé tituly, které jsou zcela nové a lákají zajímavými výhrami. R ...

Chcete ozvláštnit své bydlení? Bude vám stačit jedna jediná pečlivě zvolená dekorace

Nepatříte právě mezi fanoušky častých přeměn domu či bytu, protože bývají ve vašich představách spojeny s příliš vysokými náklady? Ale i tak máte doje ...

Pondělí 20.9.2021
Olomoucký kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.