OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Dvorky se v Přerově otevřou 11. září v čase 12.56

23.08.2016
Den evropského dědictví se letos bude v Přerově slavit jinak, než v předchozích letech. Kromě tradičně otevřených památek se zpřístupní jindy uzavřené dvorky v centru města - a slavnostní otevření čeká na nový Památník jednotky bratrské, který je připomínkou toho, že v Přerově žili a pracovali biskup Jan Blahoslav a Učitel národů Jan Amos Komenský.
Ilustrační snímek | Foto: prerov.eu
"Dvorky otevřeme pro veřejnost v čase 12.56. Nevybrali jsme ho náhodně, neboť právě v roce 1256 povýšil Přemysl Otakar II. Přerov na město. Akce nazvaná "dvorky" se koná u příležitosti 760. výročí města," vzpomněla jedna z organizátorek akce Helena Netopilová.

V centru města bude v neděli 11. září pro návštěvníky zpřístupněno pět dvorků. A to na těchto adresách: Horní náměstí 10, náměstí TGM 2, Palackého 21, Žerotínovo náměstí 44 a zájemci mohou nahlédnout také do zahrady u pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje na rozhraní ulice Wilsonova a Žerotínova náměstí. Nepůjde ale jen o návštěvu dvorků, ale i doprovodný kulturní a zábavný program, který potrvá až do šesti hodin odpoledne.

"Na zájemce čeká třeba hravý dvorek s textilními hračkami, loutkové divadlo Přerovský Kašpárek, výstava výtvarných prací alternativních umělců, výtvarná dílna, hudební vystoupení, fotodílna i dvorek architektury," doplnila další organizátorka akce Marta Jandová. Ke všem dvorkům povedou šipky, které návštěvníky nasměrují k cíli.

Úderem osmnácté hodiny se dvorky uzavřou a pozornost bude upřena k Památníku jednoty bratrské, který letos za milion a půl vyrostl v lokalitě Na Marku. Expozice pod širým nebem bude slavnostně otevřena a na premiéře nebudou chybět ani velikáni české historie, kteří právě v těchto místech pobývali a vzdělávali přerovské děti.

"Pozvali jsme členy skupiny Rabussa, kteří hrají dobové písně. Její členové se nám představí i v rolích Blahoslava a Komenského," prozradil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Místo pro historickou expozici nebylo vybráno náhodně.

"Památník je v prostoru vymezeném zdmi z pohledového betonu, jež respektují půdorys základů bratrského domu se školou, které jsme s kolegy v lokalitě Na Marku odkryli během výzkumu v letech 2012 až 2013," připomněl archeolog Zdeněk Schenk.

Součástí památníku bude i historický model místa, herní prvek pro děti a zajímavý bude i obsah prosklených vitrín.

"Návštěvníci v nich uvidí texty, schémata, ale také kopie artefaktů, které tu ze země vyzdvihli archeologové," řekla vedoucí Kanceláře primátora Daniela Novotná.

Mezi ukázkami nálezů bude například replika dlaždice s otiskem stopy psa, vyzvednutá z podlahy bratrského sboru, dále cihla s otiskem kočičích tlapek z bratrské školy, replika osmanské zlaté mince ražená v letech 1603 až 1617 sultánem Ahmedem I., knižní kování z knih jednoty bratrské či ukázka kachlů z kamen, kterými byly vyhřívány místnosti bratrské školy.

Největší zajímavostí se se ovšem stane odkrytá historická cesta, z níž byl přístup do školy a po které prokazatelně kráčeli velikáni naší kulturní historie. A právě po této vzácné cestě se mohou první návštěvníci projít. Archeolog Zdeněk Schenk připomněl, že v případě této dlážděné uličky, oddělující bratrský sbor od bratrského domu se školou, došlo k preparaci a nejnutnějším kamenickým opravám jejího povrchu.

"Pro nás, archeology, představuje právě dlážděná cesta nejautentičtější část památníku. Je symbolem propojení současníků s obdobím renesance a obdobím působení jednoty bratrské, kdy město Přerov zažívalo svůj největší rozkvět - a rovněž s dobou, kdy právě po této cestě kráčel Jan Amos Komenský, jeden z nejvýznamnějších učenců Evropy 17. století," konstatoval Schenk.

Poslední akcí toho dne bude křest knihy historika Petra Sehnálka, jenž se odehraje právě v "kulisách" čerstvě otevřeného Památníku jednoty bratrské. Publikace, která kromě textu ukrývá dvě stovky historických fotografií, se jmenuje příznačně Procházka zapomenutým Přerovem.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Blíží se advent a s ním i tradiční vánoční vozidla MHD, letos rozsvítí 17 českých měst

Dopravní podniky v sedmnácti městech České republiky zpestří svým cestujícím adventní čas speciálně vyzdobenými vozy. Vánoční atmosféru v ulicích doladí nejrůznější typy vozidel městské hromadné dopravy, které budou mít na sobě osvětlení nebo ...

ČEZ: Vikýřovické domy ochrání od prachu a hluku z hlavní silnice 61 stromů

Lidem ve Vikýřovicích na Šumpersku se bude dýchat zase o něco lépe, zejména těm, kteří bydlí podél frekventované Petrovské ulice protínající vesnici o ...

ČOI Olomouckého a Moravskoslezského kraje kontrolovala uzavřené brýle pro motocyklisty

Pracovníci Inspektorátu ČOI Olomoucký a Moravskoslezský uskutečnili v uplynulých měsících kontrolní akci, jejímž předmětem byla kontrola uzavřených br ...

Boj za zdravou prostatu. Nemocnice Šumperk se připojuje k akci Movember

Nemocnice Šumperk se i letos připojuje k celosvětové kampani Movember - knírem proti rakovině prostaty. Příští týden ve středu 22. listopadu nabídnou ...

Vojenské lesy spustily agrolesnické projekty, na zemědělské půdě ve vojenských lokalitách rostou stromořadí a remízky

Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které hospodaří v lesích, ale i na zemědělské půdě ve vojenských újezdech a dalších armádních lokalitách, spustily v ...

Středa 29.11.2023
Olomoucký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes