OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Na Laguně přibude další atrakce - vlek na vodní lyžování

26.08.2016
Vodní lyžování na Laguně podpořili svým hlasováním přerovští radní. Vodní plochu v rekreační zóně města by mohli lidé využívat už příští rok - a to od dubna do října. Lyžování na hladině se tu chystá provozovat brněnská společnost.
Na Laguně přibude další atrakce | Foto: Olomoucký kraj
"Ta nás požádala o nájem části pozemku v blízkosti velké Laguny pro umístění mobilního vleku pro vodní lyžování a wakeboarding. Jedná se o liniový vlek na mobilních sloupcích, ukotvených do zátěžových panelů, který může přizpůsobovat rychlost jízdy individuálním požadavkům jezdce. Délka vleku by byla zhruba dvě stě metrů," konstatoval přerovský primátor Vladimír Puchalský.

Podle něj je to jedna z dalších sportovních a zábavních možností Přerova, která by mohla zaujmout dospělé i děti. Pavel Trčala z firmy City Sports navíc nabídl zástupcům města, že by žáci z přerovských základních škol mohli vlek využívat v rámci výuky tělesné výchovy zdarma.

"Společnost projevila rovněž zájem umístit zázemí vleku do budovy u Laguny, která je už několik let nevyužívaná. Tento objekt plánují opravit na svoje náklady, což kvitujeme," doplnil primátor Puchalský.

Laguna je místem, které sportovním aktivitám přeje. Jsou tam hřiště na míčové hry, v minulosti tu byly instalovány koše pro oblíbený discgolf, letos tam vznikla posilovna pro dospělé a také děti tu mají nové hřiště. V těsné blízkosti je skatepark a bikrosová dráha.

Aby se ovšem vodní lyžování mohlo stát další sportovní atraktivitou oblasti, musel provozovatel splnit celou řadu náležitostí.

"Vzhledem k tomu, že aktivita bude probíhat v blízkosti Národní přírodní rezervace Žebračka a evropsky významné lokality Bečva-Žebračka, musel nám provozovatel doložit vyjádření Agentury ochrany přírody a krajiny, Povodí Moravy a také odboru životního prostředí přerovského magistrátu," vysvětlil primátorův náměstek Pavel Košutek.

Jak dále řekl, z těchto stanovisek vyplývá, že obecně by umístění vleku nemělo mít vliv na přírodu. Agentura ochrany přírody a krajiny však doporučuje provozování vleku podmínit stanovením jednoletého zkušebního provozu, kdy bude ověřen předpoklad, že vlek nemá negativní vliv na chráněné části přírody. "Také nám doporučují, aby stavební prvky byly povoleny jen v režimu dočasných staveb - a po skončení každé sezóny by měly být demontovány z důvodu ochrany krajinného rázu," doplnil náměstek Košutek.

Jediné nesouhlasné stanovisko dorazilo od Českého rybářského svazu - jeho členové s vlekem nesouhlasí a mimo jiné upozorňují i na to, že provoz zařízení může narušit přirozené rozmnožování ryb. Svaz hájí zájmy rybářů, byť ti v období od 15. května do 15. září od devíti hodin ráno do šesti odpoledne tu mají na Laguně zákaz rybolovu. Podle zástupců svazu ale bude vlek celkově rušivým elementem nejen pro rybáře či plavce, ale i rekreanty.

"Provozovatelé nás ujistili, že malý liniový vlek je moderní verzí zařízení - a se svým kapotovaným motorem zajišťuje naprosto tichý provoz. To budeme samozřejmě monitorovat. Společnost se zavázala k tomu, že trasa bude navržena tak, aby neomezovala další uživatele vodní plochy před restaurací," uvedl závěrem vedoucí odboru správy majetku přerovského magistrátu Miloslav Dohnal.

Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Od 1. července 2023 zruší Česká pošta 300 svých poboček

Česká pošta zajistí od 1. července dostupnost poštovních služeb podle nově platné legislativy. Ta stávající počítala s 3 200 poštami po celé České republice, nově bude podle parametrů Českého telekomunikačního úřadu možné zajistit pokrytí poštovních ...

Vláda poskytne pomoc strukturálně znevýhodněným regionům v Olomouckém a Moravskoslezském kraji

Vláda Petra Fialy se ve středu 29. března 2023 na výjezdním zasedání v Jeseníku zabývala tématy souvisejícími s rozvojem socioekonomicky zaostávajícíc ...

Česká města sázejí na elektrobusy. V Kladně a Přerově se o dobíjení stará ČEZ ESCO

Elektrobusy se stále častěji prosazují v městské hromadné dopravě. Poslední důkazy dává středočeské Kladno a hanácký Přerov. Obnovou vozového parku MH ...

Festivaly Maker Faire letos zavítají do dvanácti českých měst

Festivaly kreativity Maker Faire se letos představí celkem ve dvanácti městech po celé republice. Na akcích se setkávají nadšenci i profesionálové, rů ...

Správa železnic: Proměněné nádraží v Moravském Berouně se v dubnu otevře cestujícím

Ve stanici Moravský Beroun dokončují dělníci poslední práce na nádražní budově. Celková rekonstrukce za 43,4 milionu korun, kterou provádí společnost ...





Neděle 2.4.2023
Olomoucký kraj
Další regiony »






Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes