OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Strojař projde průzkumem. Technickým i názorovým

27.09.2016
Někdejší hotelový dům Strojař, který město Přerov koupilo za 40 a půl milionu korun z obavy, aby zde nevznikla sociální ubytovna, projde v následujících dnech dvěma průzkumy - stavebně-technickým a také názorovým. První zajistí technici, kteří objekt důkladně prozkoumají. Druhý průzkum - anketní - bude probíhat mezi lidmi a měl by dát odpověď na otázku, jestli by mezi Přerovany byl zájem Strojař využívat coby seniorské bydlení.
Strojař projde průzkumem. Technickým i názorovým | Foto: Olomoucký kraj
Technici projdou hotel, restauraci i kryt
Stavebně technický průzkum zjistí, v jaké stavu jsou tři budovy - samotný devítipodlažní Strojař, navazující restaurace a kryt civilní obrany.

"Až budeme mít v ruce posudek od odborníků, můžeme se konkrétněji vyjádřit k využití budovy. Posouzení přijde na 300 tisíc korun a bude hotové do konce roku 2016," uvedl radní Petr Vrána.

I když se po celou dobu, kdy se zvažoval nákup nemovitosti od Ministerstva obrany, mluvilo jen o ubytovně se 144 pokoji a 359 lůžky, bylo jasné, že součástí majetku města se stane i objekt kdysi oblíbené restaurace a také kryt CO.

"Areál sestává ze tří vzájemně propojených budov s odlišným způsobem využití a postavených z odlišných konstrukčních systémů. A my musíme vědět, v jakém jsou stavu," doplnil radní Vrána.

Hlavní budova ubytovny, která byla postavena v roce 1969 pro mladé zaměstnance Přerovských strojíren, má vstup z ulice velká Dlážka.

"Jedná se o podélnou, železobetonovou, montovanou, nepodsklepenou stavbu. Na ploché střeše jsou dvě strojovny výtahů. V rozšířeném přízemí se kromě vlastní vstupní haly a podélné chodby původně nacházely provozní místnosti jako zdravotní středisko, holičství či prádelna. V posledních letech z těchto místností byly kanceláře," doplnila Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu.

Jak dále uvedla, propojovacím krčkem v zadní části je hlavní budova propojena s dvoupodlažní a nepodsklepenou restaurací Strojař. V přízemí se nachází nezbytné technické zázemí, v patře pak vlastní restaurace se salonkem, dále pak kuchyně a obslužné prostory.

"Třetím samostatným objektem je objekt civilní obrany s výměníkovou stanicí. Jedná se o přízemní, podsklepenou stavbu s plochou střechou. Ta byla využívána jako sezónní provizorně zastřešená terasa s posezením," podotkl náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil, který je součástí týmu, jenž hledá pro Strojař využití.

Areál Strojaře byl postaven v místě proluky, která vznikla asanací a demolicí zchátralých budov. Pamětníci ještě vzpomínají, že tu po druhé světové válce stály rodinné domy a také pivovar, který patřil rodině Šilhavých. A právě původní sklepní prostory pivovaru jsou součástí krytu civilní obrany.

Anketa se zeptá, zda by lidé chtěli žít ve Strojaři
Zástupci města chtějí mít do konce roku k dispozici také informace o tom, zda vůbec mezi lidmi seniorského věku je zájem využít Strojař jako místo, kde by chtěli strávit svůj podzim života. Popřípadě za jakých podmínek by se jim tam líbilo žít.

"Anketní průzkum se uskuteční v úterý 4. října od devíti hodin ráno do pěti odpoledne v předsálí Městského domu. V tento den se tam koná symposium seniorů - a my požádáme účastníky akce, aby se naší ankety zúčastnili. Vítáni budou i další lidé, kteří přijdou z ulice - nemusí jít jenom o seniory, chceme znát názor všech věkových skupin," uvedl náměstek Navrátil.

Kromě tohoto průzkumu bude ve středu 5. října spuštěna anketa Přerovského rádce, kde se ke Strojaři budou moci vyjádřit všichni zaregistrovaní rádci. Ti budou mít možnost napsat svůj názor do ankety až do pátku 11. listopadu.

Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

České dráhy: V sobotu bude v Olomouci jezdit Hurvínek, své brány otevře také depozitář ČD Muzea

V sobotu 18. března 2023 budou mít zájemci první letošní možnost svezení historickými vlaky. U příležitosti konání veletrhu For Model 2023 na Výstavišti Flora Olomouc vyjedou mezi olomouckým hlavním nádražím a stanicí Olomouc-Řepčín historické vlaky ...

V Javoříčských jeskyních na Olomoucku se budou 25. března 2023 probouzet netopýři

Chcete se dozvědět něco zajímavého o tajemných netopýrech? Zajímá vás, jak vypadá odborný výzkum těchto zajímavých nočních létajících savců? Chcete vi ...

Správa železnic: Byla ukončena další etapa modernizace železničního uzlu Přerov

Skončila druhá stavba v přerovském uzlu, která navázala na dříve provedenou rekonstrukci celé tamní železniční stanice a zahrnovala rekonstrukci výhyb ...

Semináře MMR poradí jak zpracovat cost-benefit analýzu u projektů spolufinancovaných z fondů EU

Od března 2023 spouští Ministerstvo pro místní rozvoj další řadu seminářů pro žadatele a příjemce evropských dotací. Účastníky vzdělávacích akcí v sed ...

Státní veterinární správa ruší mimořádná veterinární opatření omezující venkovní chov drůbeže

Státní veterinární správa (SVS) od 3. 3. 2023 ruší mimořádná veterinární opatření z poloviny loňského prosince zakazující chov drůbeže ve venkovních p ...

Středa 22.3.2023
Olomoucký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes