OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Profesionální hasiči ze Šumperku mají novou stanici

18.10.2016
V pondělí 17. října 2016 byla v Nemocniční ulici v Šumperku slavnostně otevřena nová stanice Hasičského záchranného sboru.
Profesionální hasiči ze Šumperku mají novou stanici | Foto: Olomoucký kraj
"Profesionální hasiči získali budovu s odpovídajícím zázemím pro jednotku požární ochrany, garáže pro požární techniku, dílny speciálních služeb, prostory pro výkon státní správy, sklad materiálu humanitární pomoci a další. Doufám, že se jim v nové stanici bude dobře sloužit ve prospěch občanů města a přilehlého okolí," řekl ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.

"Olomoucký kraj s profesionálními hasiči vždy úzce spolupracoval. Například tento projekt region podpořil částkou 1,2 milionu korun. Byl bych velmi rád, kdyby na tuto spolupráci navázalo i nové vedení regionu," sdělil Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

Příprava výstavby nové stanice a sídla územního odboru byla zahájena už v roce 2013. Smlouva o dílo byla podepsána na konci června roku 2015 a 14. července téhož roku bylo zhotoviteli předáno staveniště, na kterém proběhla nejdříve demolice staré stanice a následně stavba nového objektu. Jednotka profesionálních hasičů se před rokem a půl odstěhovala do náhradních prostor. Nová stanice vyrostla na místě té původní za třináct měsíců.

Celkové náklady na výstavbu požární stanice v Šumperku činily 124,5 milionů korun.

"Za posledních patnáct měsíců jsme úplně přetvořili prostor, na kterém se stanice nacházela. Strhli jsme původní, nevyhovující budovu a na jejím místě jsme postavili novou stanici, která odpovídá všem současným standardům a normám," zmínil Tomáš Hadwiger ze společnosti Hochtief.

Historie požární stanice v Šumperku
Požární stanice v Šumperku byla umístěna v budově, která původně sloužila jako měšťanská střelnice. Doklady o existenci tohoto objektu sahají až do roku 1861.

Hasiči užívali budovu od roku 1954. Pro umístění techniky byla v roce 1958 zahájena výstavba garáží požární stanice. Z důvodu nedostatečné kapacity budovy byly v 80. a 90. letech minulého století vybudovány další doplňkové stavby pro umístění materiálu, techniky a pro zázemí odborných služeb. Zásadní rekonstrukce bývalé měšťanské střelnice však provedena nebyla.

V garážích požární techniky chybělo odsávání, moderní výjezdová technika se do nízkých garáží vešla jen s obtížemi, historická budova nesplňovala současné požadavky na tepelně technické parametry stavby. Nevyhovovalo víceúrovňové uspořádání objektu, chybělo potřebné odvětrávání, případně klimatizování prostor pro zázemí jednotky a místo pro komunikační a informační technologie.

Z tohoto výčtu vyplývá, že stará požární stanice nemohla splnit požadavky současného profesionálního hasičského sboru s ohledem na obrovský vývoj technologií, strojního vybavení a moderní mobilní požární techniky používané na požární stanici 21. století.

Vzhledem k tomu, že ani rozsáhlou rekonstrukcí by nebylo možné dosáhnout stanovených parametrů podle současných norem, bylo rozhodnuto, že se postaví zcela nová požární stanice.

Pro veřejnost bude nová stanice Hasičského záchranného sboru Šumperk otevřena 10. listopadu 2016 od 14.00 do 18.00 hodin.

Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

České dráhy: V sobotu bude v Olomouci jezdit Hurvínek, své brány otevře také depozitář ČD Muzea

V sobotu 18. března 2023 budou mít zájemci první letošní možnost svezení historickými vlaky. U příležitosti konání veletrhu For Model 2023 na Výstavišti Flora Olomouc vyjedou mezi olomouckým hlavním nádražím a stanicí Olomouc-Řepčín historické vlaky ...

V Javoříčských jeskyních na Olomoucku se budou 25. března 2023 probouzet netopýři

Chcete se dozvědět něco zajímavého o tajemných netopýrech? Zajímá vás, jak vypadá odborný výzkum těchto zajímavých nočních létajících savců? Chcete vi ...

Správa železnic: Byla ukončena další etapa modernizace železničního uzlu Přerov

Skončila druhá stavba v přerovském uzlu, která navázala na dříve provedenou rekonstrukci celé tamní železniční stanice a zahrnovala rekonstrukci výhyb ...

Semináře MMR poradí jak zpracovat cost-benefit analýzu u projektů spolufinancovaných z fondů EU

Od března 2023 spouští Ministerstvo pro místní rozvoj další řadu seminářů pro žadatele a příjemce evropských dotací. Účastníky vzdělávacích akcí v sed ...

Státní veterinární správa ruší mimořádná veterinární opatření omezující venkovní chov drůbeže

Státní veterinární správa (SVS) od 3. 3. 2023 ruší mimořádná veterinární opatření z poloviny loňského prosince zakazující chov drůbeže ve venkovních p ...

Středa 22.3.2023
Olomoucký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes