OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

Profesionální metody, které zajistí důkladnou sanaci zdiva domu

24.01.2023
Řada majitelů nemovitostí se u nich potýká s přílišnou vlhkostí zdiva. Voda se do obvodových stěn a dále do interiérů objektů nejčastěji dostává ze spodních vrstev, nelze se jí pak jednoduše zbavit pouhým častým větráním, potažmo pořízením odvlhčovačů. Je třeba přistoupit k razantnějším postupům, na něž je však nezbytné si přizvat na pomoc odborníky. Jaké metody se v rámci profesionální sanace zdiva využívají a v čem spočívají jejich přednosti a nedostatky?
Ilustrační snímek | Zdroj: izolacehroz.cz

K čemu slouží izolace zdiva?


V první řadě je podstatné si ujasnit, proč je izolace vlhkého zdiva profesionálními způsoby tak důležitou záležitostí. Vlhké stěny totiž v dlouhodobém horizontu snižují životnost stavby, tvoří se různé praskliny ve zdivu, dochází k drolení materiálů apod. Kromě toho vznikají plísně, které nejenže snižují komfort v rámci bydlení, ale mají rovněž neblahé následky, pokud jde o zdraví obyvatel domácnosti. Lidé pak mohou trpět alergiemi, dýchacími potížemi a řadou dalších onemocnění, přičemž leckterá z nich mohou být poměrně závažného charakteru.

Tradiční postup - podřezání


Izolace vlhkého zdiva se provádí již řadu let tak, že se používá řetězová pila. Jde o metodu podřezání zdiva, kdy pomocí této lanové pily dojde k vytvoření otvorů po celém obvodu domu. Do vzniklých spár se pak aplikuje plastová fólie a také cementová směs, což zabrání dalšímu pronikání vlhkosti ze země. Tento způsob se dnes dostává spíše do pozadí na úkor ostatních variant izolací, protože je velmi náročný. Samotné podřezání zdiva zabere dost času a námahy, navíc zde vzniká poměrně značné množství suti a prachu, takže je poté zapotřebí počítat s náročným úklidem.

Alternativu k řetězové pile představuje diamantové lano. U něj se postupuje prakticky obdobně, velkou výhodou je však fakt, že se dá diamantové lano použít na všechny druhy zdiva, zatímco klasické lano je vhodné spíše jen pro zděné objekty.

Chemická injektáž


Moderní metodou je chemická injektáž zdiva. V tomto případě se do stěn navrtají otvory, které jsou následně vyplněné speciální stavební hmotou. Díky tomu dojde k zacelení pórů ve zdivu, takže už zemní vlhkost nemá takovou šanci pronikat hlouběji do stěn. V rámci chemické injektáže se využívá hned několika prostředků - silikonové krémy, akrylové gely, potažmo třeba polyuretanové pryskyřice.

K hlavním pozitivům chemické injektáže patří mnohem menší náročnost prací, než je tomu v případě běžného podřezání zdiva řetězovou pilou či diamantovým lanem. Výsledek přitom stojí za to, účinnost této metody se pohybuje až kolem 80 procent, což je u drtivé většiny nemovitostí zcela dostačující hodnotou. Realizace je nejen snazší, ale také výrazně rychlejší, protože stačí navrtávat otvory pouze z jedné strany.

Elektroosmóza


Z hlediska vývoje je nejmladším způsobem izolace vlhkého zdiva aktivní elektroosmóza. Jak jistě tušíte, využívají se jejím rámci fyzikální zákony. Pokud jste dávali ve škole pozor, pak víte, že elektromagnetické pole je schopné ovlivnit chování vody, protože její ionty směřují dle siločar k jednomu z pólů. Tento princip se využívá právě k vysoce efektivnímu zabránění pronikání vlhkosti do stěn domů. Jde o naprosto nenáročné řešení, kdy vám do objektu odborníci nainstalují drobné zařízení (obvykle někam na stěnu, kde nebude překážet), které zajistí působení elektromagnetického pole Země s okolním prostředím tak, aby byla veškerá vlhkost ze zdiva odpuzována a nemohla se dostat dále do objektu.

K přednostem aktivní elektroosmózy kromě snadné instalace patří prakticky stoprocentní účinnost. Navíc se dá aplikovat i u budov, které jsou těžko dostupné, mají značné členění obvodového zdiva apod., tudíž by realizace ostatních metod byla příliš komplikovanou a finančně neúnosnou záležitostí.

Autor: Pl
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Magazín

Len, nebo viskóza? Poznejte klíčové vlastnosti pro správný výběr

Materiálů pro šití je celá řada. Oblíbenou volbou jsou přírodní materiály jako je bavlna či len. Viskóza je specifická - ačkoli je vyráběna z celulózy, nejde o zcela přírodní materiál. Přesto má své výhody, jak tedy vybrat to ...

Spalničky nepostihují jen děti. Nejlepší ochranou je očkování

Spalničky jsou velmi nakažlivé onemocnění - každý vnímavý jedinec, který se setká s virem spalniček, téměř jistě onemocní. Pokud někdo nebyl očkován, ...

Originální portrét rodiny se stane ideální ozdobou obýváku. Jak na něj?

Přestěhovali jste se právě do nové domácnosti a přemýšlíte, jak ji vyzdobit? Pak rozhodně nesmíte zapomínat na fotografie a portréty svých nejbližších ...

Hledáte spolehlivého a levného dodavatele zlata?

Nejlevnějšího prodejce zlata v ČR najdete na adrese zlatemince.cz.

Půjčka pro OSVČ může být realitou ještě dnes

Minimum osobních údajů a rychlé jednání, to jsou základní poznávací znaky moderních nebankovních úvěrů. Cesta je velmi snadná a zvládne ji každý. Kvůl ...

Středa 19.6.2024
Olomoucký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes