OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Odpady nejlépe třídí v Olomouci, Jeseníku, v Grygově a Ostružné

10.12.2015
Podesáté v historii včera předali zástupci Olomouckého kraje a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM ocenění v soutěži "O keramickou popelnici" obcím a městům, jejichž občané nejlépe třídí využitelné odpady. Ceny spolu s představiteli společnosti EKO-KOM starostům a starostkám obcí předal náměstek pro oblast životního prostředí Michal Symerský. Ceremoniál byl součástí informační kampaně "Jak se točí odpady", jejímž dlouhodobým cílem je podpořit a zlepšit třídění odpadů v regionu.
Odpady nejlépe třídí v Olomouci, Jeseníku, v Grygově a Ostružné | Foto: Olomoucký kraj
Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly letos obce nově rozděleny do čtyř namísto dosavadních tří velikostních kategorií, v rámci celé republiky se sjednotila i pravidla krajských soutěží.

První pozici v kategorii do 500 obyvatel obsadila stejně jako v loňském roce Ostružná z Jesenicka. Druhá příčka patří obci Mutkov (Olomoucko). Na třetím místě skončily vloni stříbrné Hradčany-Kobeřice (Prostějovsko).
V kategorii zahrnující obce s počtem 501-2000 obyvatel zvítězil vloni druhý Grygov, za ním skončil šampion minulých ročníků Majetín, na třetí příčce se umístily Charváty. Všechny tři obce se nacházejí na Olomoucku.
Ve velikostní kategorii obcí a měst od 2 001 do 15 000 obyvatel zvítězil Jeseník, který za celou dobu trvání soutěže ani jednou nenašel přemožitele. Na druhém místě skončily Mikulovice (Jesenicko), třetí místo pak obsadila Horka nad Moravou (Olomoucko).
Mezi městy nad 15 000 obyvatel obsadila první pozici Olomouc následovaná Šumperkem a Hranicemi (Přerovsko).

"Olomoucký kraj začal jako jeden z prvních s oceňováním nejlepších obcí ve třídění odpadů. Jako první region v zemi jsme letos navíc založili spolek obcí, který zahrnuje území s takřka 400 000 obyvateli. Společně hledáme to nejlepší řešení v oblasti nakládání s odpady v našem kraji. Dlouhodobě aktivně podporujeme třídění odpadů, i díky tomu dosahuje kraj nadprůměrných výsledků a dlouhodobě zaujímá přední příčky ve statistikách," uvedl na slavnostním ceremoniálu Michal Symerský, náměstek olomouckého hejtmana zodpovědný za oblast životního prostředí, zemědělství a majetku.

Průměrně obyvatelé regionu vloni vytřídili takřka 80 kilogramů papíru, plastu, skla, nápojových kartonů a kovů. "V roce 2014 na jednoho obyvatele Olomouckého kraje připadalo v průměru přes 20 kilogramů vytříděného papíru, bezmála 11 kilogramů plastů, takřka 11 kilogramů skla, téměř 37 kilogramů kovů a necelý půl kilogram nápojového kartonu," popsala Pavla Bendová ze společnosti EKO-KOM, která aktivity, jejichž součástí je také předávání ocenění vítězným obcím, financuje ve spolupráci s Olomouckým krajem.

Aktuálně se na území Olomouckého kraje nachází bezmála 19 tisíc barevných kontejnerů, což je o 100 procent víc, než před 10 lety. Největší podíl tvoří nádoby na plasty a na sklo. Do systému EKO-KOM, který ve spolupráci s obcemi a městy zajišťuje zpětný odběr a využití obalového odpadu, je v kraji zapojena drtivá většina obcí - celkem 389. Na třídění odpadů se tedy má možnost podílet 99,6 procent obyvatel kraje.

Postupně se také snižuje docházková vzdálenost k barevným kontejnerům. Jedno stanoviště nádob na separovaný sběr připadá ke konci letošního roku v průměru na 130 obyvatel.

Vedle soutěže "O keramickou popelnici" proběhla také soutěž "O keramické sluchátko". Vítězstvím v sedmém ročníku této soutěže se mohou pochlubit obyvatelé Šternberku, Medlova a Velké Kraše. Obec Velká Kraš si současně odnesla také ocenění ve speciální kategorii - sběru drobných elektrozařízení.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Fotogalerie:

Další články z rubriky Zprávy

Cyrilometodějská stezka nabízí stovky kilometrů nezapomenutelných zážitků

Cyrilometodějská stezka, jejíž část prochází také Olomouckým krajem, získala certifikát Kulturní stezka Rady Evropy. Ta jí zaručuje vysoký standard kvality, mezinárodní přesah a propojení míst se zajímavým ...

NKÚ: Třetina peněz na podporu městské hromadné dopravy se nevyčerpá

NKÚ prověřil podporu městské hromadné dopravy v elektrické trakci, tedy tramvají, trolejbusů a metra. Ministerstvo dopravy (MD) na ni vyčlenilo 11,7 m ...

Na nádražích vzniknou výdejní boxy České pošty

Vyzvednout si objednávku z e-shopu snadno a bez čekání, například cestou na vlak nebo bez obsluhy na poště. Právě to umožní výdejní boxy, které budou ...

Podmínky pro účast dětí na letních táborech se zmírní

Děti s PCR testem se nebudou muset v průběhu pobytového letního tábora přetestovat, a to i v případě, že s nimi ve stejný turnus pojedou děti s antige ...

Olomoucký kraj podpoří unikátní projekt digitální historie

Vlastivědné muzeum v Olomouci zahájilo s podporou Olomouckého kraje projekt digitalizace sbírkových předmětů a vytvoření nového virtuálního muzea, na ...

Pondělí 21.6.2021
Olomoucký kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.