OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Podpora vzniku domova pro lidi se sníženou soběstačností

14.03.2017
Na Olomoucku chybí služba pro nemocné lidi bez domova, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých. Jedná se o lidi se zdravotním postižením, kteří například v důsledku amputace přišli o nohu nebo jsou v rekonvalescenci po nemoci či úrazu, i o lidi nalézající se v hraniční situaci v důsledku psychických omezení, duševních onemocnění a závislostí.
Podpora vzniku domova pro lidi se sníženou soběstačností | Foto: Olomoucký kraj
V nejbližších letech plánuje Charita Olomouc přesun části stávajících služeb do nově získaných prostor v Olomouci - Řepčíně. Uvolněné místo ve Wurmově ulici tak bude do budoucna sloužit lidem bez domova se sníženou soběstačností.

Nová služba nabídne nemocným lidem ocitajícím se na ulici nejen nutné zázemí, ale především potřebnou péči a pomoc při sebeobsluze.

"Pokud nás v současné době žádá o podporu nemocný člověk bez přístřeší, jsme bezmocní. V rámci střediska Samaritán můžeme nabídnout pomoc pouze těm, kteří jsou soběstační. V praxi se však na ulici setkáváme s nemocnými lidmi vyžadujícími zvláštní péči. Pro tuto specifickou skupinu není na Olomoucku odpovídající služba," sdělil Petr Prinz, vedoucí střediska Samaritán.

Nejčastěji se s případy nemohoucích lidí bez domova setkávají sociální pracovníci přímo v terénu:

"Víme o několika lidech žijících v provizorních podmínkách, kteří se z důvodu vyššího věku nebo zdravotních problémů neobejdou bez pomoci svého nejbližšího okolí. Například těžce nemocný muž žije po komplikované operaci v zahradní chatce, kde se o něho starají spolubydlící v podobné sociální situaci," potvrzuje terénní pracovník Tomáš Pavlíček.

Nově vzniklá služba pro lidi bez zázemí se sníženou soběstačností bude sídlit ve Wurmově ulici v místě, kde se nyní nachází azylový dům.

"Z toho důvodu je nutné realizovat změny ve službách střediska Samaritán. Abychom uvolnili prostory ve Wurmově ulici pro nemocné lidi bez přístřeší, plánujeme přesunout část kapacity azylového domu do lokality Řepčín," uvedla ředitelka Charity Olomouc Ludmila Gottwaldová.

Jde o masívní projekt vyžadující množství dalších zdrojů a společného úsilí. K jeho samotnému zřízení je třeba řady investic do přípravy objektu v místní části Řepčín i ve Wurmově ulici.

"Veškeré kroky realizujeme v souladu se zákonem o sociálních službách, s Komunitním plánem města Olomouce a dle Střednědobého plánu Olomouckého kraje. V této chvíli připravovaná reorganizace služeb střediska Samaritán pro lidi bez domova závisí na připravovaném investičním projektu a stavebním povolení," dodává Petr Prinz.

Pro vznik nové služby pro lidi bez domova se sníženou soběstačností včetně přesunu azylového domu do lokality Řepčín, získala Charita Olomouc podporu pana arcibiskupa Mons. Jana Graubnera.

Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Blíží se advent a s ním i tradiční vánoční vozidla MHD, letos rozsvítí 17 českých měst

Dopravní podniky v sedmnácti městech České republiky zpestří svým cestujícím adventní čas speciálně vyzdobenými vozy. Vánoční atmosféru v ulicích doladí nejrůznější typy vozidel městské hromadné dopravy, které budou mít na sobě osvětlení nebo ...

ČEZ: Vikýřovické domy ochrání od prachu a hluku z hlavní silnice 61 stromů

Lidem ve Vikýřovicích na Šumpersku se bude dýchat zase o něco lépe, zejména těm, kteří bydlí podél frekventované Petrovské ulice protínající vesnici o ...

ČOI Olomouckého a Moravskoslezského kraje kontrolovala uzavřené brýle pro motocyklisty

Pracovníci Inspektorátu ČOI Olomoucký a Moravskoslezský uskutečnili v uplynulých měsících kontrolní akci, jejímž předmětem byla kontrola uzavřených br ...

Boj za zdravou prostatu. Nemocnice Šumperk se připojuje k akci Movember

Nemocnice Šumperk se i letos připojuje k celosvětové kampani Movember - knírem proti rakovině prostaty. Příští týden ve středu 22. listopadu nabídnou ...

Vojenské lesy spustily agrolesnické projekty, na zemědělské půdě ve vojenských lokalitách rostou stromořadí a remízky

Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které hospodaří v lesích, ale i na zemědělské půdě ve vojenských újezdech a dalších armádních lokalitách, spustily v ...

Středa 29.11.2023
Olomoucký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes