OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Kraj otočil kormidlem: snížil dluh, rozjel investice a myslí na děti i hendikepované

17.04.2018
OLOMOUCKÝ KRAJ - Snížení dluhu, promyšlené plánování investic, zvýšení dotací pro hendikepované i seniory, podpora nových učebních oborů, digitalizace ve vzdělávání i v práci úředníků a zároveň přiblížení krajského úřadu lidem. Tak by se daly zjednodušeně zhodnotit první výsledky práce Rady Olomouckého kraje, která své programové prohlášení přijala právě před rokem.
Ilustrační snímek | Foto: Olomoucký kraj
"Plníme, co jsme slíbili. Bez sporů nebo politikaření pracujeme na tom, aby se lidem v našem kraji žilo lépe. Otevřeli jsme dveře kanceláří, do kterých za námi přicházejí občané se svými problémy, i odborníci, kteří nám nabídli pomocnou ruku a kraj je ke svému restartu potřebuje. Zároveň jsme se vydali za občany, abychom nerozhodovali od stolu, ale naopak s přesnou znalostí situace z jednotlivých regionů, protože každý z nich má své specifické potřeby," okomentoval roční práci na programových cílech krajské rady hejtman Ladislav Okleštěk.

Zásadní jsou podle hejtmana tři výsledky: Podařilo se otočit kormidlem veřejných financí a snížit dluh kraje o 100 milionů korun. "Vzhledem k velkému zadlužení, které nám zůstalo po předchozích krajských vládách, by to někdo mohl označit za zanedbatelnou částku, ale je to krok správným směrem. Naopak mě překvapilo, že se nám podařilo ten negativní trend obrátit tak brzy," řekl Ladislav Okleštěk. Snížení dluhu se podařilo dosáhnout i přes nově přijaté úvěry, které kraj použije k financování rozvojových projektů.

Druhým důležitým bodem je řešení neutěšeného stavu silnic - kraj vloni vložil do oprav přes 900 miliónu korun a co je ještě zásadnější, připravil strategii oprav v dalších letech, aby finance využil na ty opravdu potřebné rekonstrukce a investice. Třetím významným počinem bylo přijetí Etického kodexu člena zastupitelstva a změna organizační struktury krajského úřadu. "Nejsou to žádná laciná gesta. Náš kraj byl ještě nedávno vnímán jako jeden z nejzkorumpovanějších, kodex i nová organizační struktura jsou zárukou, že ta doba je pryč a už se nevrátí," dodal hejtman.

Důležitým krokem bylo také zpřehlednění pravidel dotací. Místo systému, který byl pro běžného žadatele velmi nesrozumitelný, kraj zavedl nová pravidla i přehlednější formuláře a schválené finance posílá příjemcům dříve, než to bylo v minulosti obvyklé. Radní se navíc snaží zajistit navýšení dotací tam, kde jsou nejpotřebnější - například dotace na sociální služby poskytované přímo z rozpočtu kraje se letos zvýšily o 50 procent na 30 miliónů korun. Další dotace směřující na zvýšení bezpečnosti, na podporu prorodinné politiky a k začleňování osob, kterým hrozí sociální vyloučení, se navýšily z loňských 5,4 na více než 8,2 miliónu korun.

Velký kus práce hejtmanství odvedlo v oblasti pomoci hendikepovaným. Například z Nových Zámků, kde žijí hromadně v zařízení ústavního typu, přestěhovalo 17 klientů do chráněného bydlení v okolních městech a obcích, a schválilo nákup pozemků na výstavbu domů pro další desítky klientů Nových Zámků. Radní také začali pracovat na vybudování nového zařízení pro děti i dospělé s poruchou autistického spektra, které by mělo vzniknout v Olomouci - Nových Sadech. Novinkou je pravidelné nasazování nízkopodlažních autobusů v rámci populárního zájezdového autobusu, který si mohou zdarma objednávat neziskové organizace pro své cesty, a vyhlášení nového dotačního programu pro hendikepované sportovce.

Vyplatil se také důraz, který radní věnovali problematice vzdělávání, zejména středního odborného školství. Od školního roku 2017/18 kraj podporuje 43 učebních a maturitních oborů. Na stipendiích vyplatí studentům přes 6 miliónů korun. "Podařilo se nám zastavit pokles zájmu žáků o studium oborů, které jsou dlouhodobě perspektivní a jejichž absolventi mají velkou šanci získat dobře placenou práci, ale dříve byly téměř neobsazené. K největšímu nárůstu došlo u mechaniků, obráběčů kovů, zemědělců, ale díky speciální finanční i mediální podpoře kraje také u řezníků, včelařů nebo pekařů, což byly obory, kterým pro velmi nízký zájem žáků hrozilo uzavření," řekl hejtman.

Kraj také podepsal takzvané sektorové dohody se zaměstnavateli a školami, které mají zvýšit povědomí veřejnosti a hlavně dětí o perspektivních oborech v textilním, oděvním, kožedělném a obuvnickém průmyslu. Na podporu vzdělávání navazuje péče o volný čas - v této oblasti přišel kraj s novým dotačním programem na výstavbu a rekonstrukce sportovních zařízení. Ten zajistí moderní prostředí například pro děti v Regionální fotbalové akademii Olomouckého kraje, atlety sportující v TJ Lokomotiva Olomouc nebo sportovce z Libiny.

V oblasti zdravotnictví hejtmanství kromě předání osmi nových sanitek a vypsání výběrového řízení na třicet dalších dokončilo projekty na výstavbu výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje v Uničově, Zábřehu a Šternberku, v plánu je rovněž nová základna pro Jeseník. A na sklonku loňského roku začaly práce na modernizaci moderního plicního oddělení v Odborném léčebném ústavu Paseka.

Pozadu nezůstala ani kultura, do níž kraj - kromě podpory mnoha akcí a festivalů - mohutně investoval. Na Helfštýně zahájil záchranu tzv. paláce za téměř 72 miliónů korun, dalších 123 miliónů by mělo jít (v případě schválení dotace, která může činit až 108 miliónů korun) na vybudování hejčínského depozitáře Vědecké knihovny v Olomouci. Investovat se bude i do Bezručova domku v Kostelci na Hané, kde vznikne z Červeného domku muzeum a památník Petra Bezruče, a také do přestavby depozitáře Muzea Komenského v Přerově, Muzea a galerie v Prostějově a v příštích letech i do rozvoje areálu zámku Čechy pod Kosířem.

Mezi další novinky krajského úřadu patří facebooková stránka Megafon - více než jen bezpečnost, která se zaměřuje na zpravodajství policie a prevenci kriminality, internetový portál www.rodinajeok.cz, jehož cílem je nabídnout rodinám i seniorům tipy k aktivnímu využití volného času, definitivní vymezení strategické průmyslové zóny Přerov-Bochoř nebo zavedení elektronického příjmu žádostí v rámci tzv. kotlíkových dotací.

"Zatím jsou vidět jen první výsledky, například proto, že stále dobíhají některé ne příliš povedené smlouvy, ale už teď je jasné, že směr, kterým jsme se vydali, je správný," uzavírá první hodnocení Programového prohlášení Rady Olomouckého kraje hejtman Ladislav Okleštěk.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Vláda poskytne pomoc strukturálně znevýhodněným regionům v Olomouckém a Moravskoslezském kraji

Vláda Petra Fialy se ve středu 29. března 2023 na výjezdním zasedání v Jeseníku zabývala tématy souvisejícími s rozvojem socioekonomicky zaostávajících a strukturálně postižených regionů. Na schůzi vlády navázalo jednání s vedením Olomouckého a ...

Česká města sázejí na elektrobusy. V Kladně a Přerově se o dobíjení stará ČEZ ESCO

Elektrobusy se stále častěji prosazují v městské hromadné dopravě. Poslední důkazy dává středočeské Kladno a hanácký Přerov. Obnovou vozového parku MH ...

Festivaly Maker Faire letos zavítají do dvanácti českých měst

Festivaly kreativity Maker Faire se letos představí celkem ve dvanácti městech po celé republice. Na akcích se setkávají nadšenci i profesionálové, rů ...

Správa železnic: Proměněné nádraží v Moravském Berouně se v dubnu otevře cestujícím

Ve stanici Moravský Beroun dokončují dělníci poslední práce na nádražní budově. Celková rekonstrukce za 43,4 milionu korun, kterou provádí společnost ...

České dráhy: V sobotu bude v Olomouci jezdit Hurvínek, své brány otevře také depozitář ČD Muzea

V sobotu 18. března 2023 budou mít zájemci první letošní možnost svezení historickými vlaky. U příležitosti konání veletrhu For Model 2023 na Výstaviš ...

Pátek 31.3.2023
Olomoucký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes