OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Vesnicí Olomouckého kraje roku 2016 je Hněvotín

21.06.2016
Zlatou stuhu v soutěži Vesnice Olomouckého kraje letos získal Hněvotín. Obec, která leží asi sedm kilometrů od Olomouce a má 1757 obyvatel, zaujala hodnotitelskou komisi nejen svým vzhledem, ale také třeba spolkovým životem.
Vesnicí Olomouckého kraje roku 2016 je Hněvotín | Foto: Olomoucký kraj
"Jsem velice rád, že tímto způsobem byli oceněni obyvatelé naší obce. Vítězství v krajském kole soutěže je totiž právě jejich zásluha. My trošku bojujeme s tím, že Hněvotín leží jen kousek od hanácké metropole. Za každou cenu se ale snažíme zachovat venkovský ráz obce," řekl starosta Hněvotína Jaroslav Dvořák.

Druhé místo obsadila Paseka a na třetí příčce skončil Majetín. Každá z obcí dostane od Olomouckého kraje prémii v podobě sto tisíc korun.

"Rozhodování o vítězi bylo nesmírně složité. Úroveň jednotlivých obcí se totiž v posledních letech téměř vyrovnala. Rozdíly jsou opravdu minimální," sdělil předseda hodnotitelské komise Tomáš Müller.

"Těší mě, že se obce do této soutěže stále hlásí. Svědčí to o jejich zdravém sebevědomí a chuti ukázat ostatním, že se mají čím pochlubit. V minulosti klání o krajskou vesnici, kterého se region účastní už od roku 2003, malinko upadalo. Například loni se přihlásila jen desítka obcí. Než jsme stihli vyřešit, jak budeme starosty motivovat, přišel zlom v podobě letošních dvaceti přihlášených," vysvětlil Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí putuje společně s příslibem dotace od ministerstva pro místní rozvoj do Dubu nad Moravou. Oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělským subjektem získala Bělá pod Pradědem. Troubky se radují z Bílé stuhy za činnost mládeže a Modrou stuhou za společenský život byla oceněna Skalka.

Olomoucký kraj pak ocenil ještě obec Rapotín za moderní knihovnické a informační služby, Vrbátky za místní spolkový život, Radvanice za vytváření harmonické atmosféry pro všechny generace a Čelechovice na Hané za prezentaci prostřednictvím tradičních venkovských řemesel. Všechny tyto obce dostanou od hejtmanství po padesáti tisících korunách.

"Tvář obcí v regionu se stále zlepšuje. V první řadě je to zásluha samotných obyvatel. Olomoucký kraj k tomu ale také přispívá - a to prostřednictvím nejrůznějších dotačních programů, z nichž je možné čerpat peníze na jednotlivé akce," zmínil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Šoltys.

Mimořádné ocenění hodnotitelské komise získali v Babicích, Buku, Hrabové, Luké, Nákle a Žákovicích. Osobností Programu obnovy venkova se stal Tomáš Pavelka z Mořic.

Hodnotitelská komise navštívila každou z dvacítky přihlášených obcí v době od 8. do 16. června. Vesnice měly dvě hodiny na to, aby se prezentovaly tak, jak to vyžadují pravidla soutěže.

Slavnostní předání všech udělených ocenění proběhne ve vítězné obci v pátek 19. srpna 2016. Hněvotín navíc postupuje do celostátního kola soutěže, jehož výsledky budou známy v září letošního roku.

Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Blíží se advent a s ním i tradiční vánoční vozidla MHD, letos rozsvítí 17 českých měst

Dopravní podniky v sedmnácti městech České republiky zpestří svým cestujícím adventní čas speciálně vyzdobenými vozy. Vánoční atmosféru v ulicích doladí nejrůznější typy vozidel městské hromadné dopravy, které budou mít na sobě osvětlení nebo ...

ČEZ: Vikýřovické domy ochrání od prachu a hluku z hlavní silnice 61 stromů

Lidem ve Vikýřovicích na Šumpersku se bude dýchat zase o něco lépe, zejména těm, kteří bydlí podél frekventované Petrovské ulice protínající vesnici o ...

ČOI Olomouckého a Moravskoslezského kraje kontrolovala uzavřené brýle pro motocyklisty

Pracovníci Inspektorátu ČOI Olomoucký a Moravskoslezský uskutečnili v uplynulých měsících kontrolní akci, jejímž předmětem byla kontrola uzavřených br ...

Boj za zdravou prostatu. Nemocnice Šumperk se připojuje k akci Movember

Nemocnice Šumperk se i letos připojuje k celosvětové kampani Movember - knírem proti rakovině prostaty. Příští týden ve středu 22. listopadu nabídnou ...

Vojenské lesy spustily agrolesnické projekty, na zemědělské půdě ve vojenských lokalitách rostou stromořadí a remízky

Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které hospodaří v lesích, ale i na zemědělské půdě ve vojenských újezdech a dalších armádních lokalitách, spustily v ...

Středa 29.11.2023
Olomoucký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes