OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Cvičení Czech Lion prověřilo nejen vojáky v poli, ale také nové důstojníky ve štábech

24.09.2021
LIBAVÁ/BRNO - 1200 vojáků s 250 kusy techniky včetně bojových vozidel pěchoty a tanků. Tak vypadalo letošní největší cvičení pozemních sil Czech Lion, které probíhalo po dva týdny na Libavé a v armádním simulačním centru v Brně. Protože se štáby obou hlavních zapojených jednotek - Velitelství pozemních sil i 7. mechanizované brigády - nedávno obměnily nebo výrazně narostly, výcvik měl především prověřit schopnosti nových velitelů a štábů velet podřízeným jednotkám bojového uskupení.
Foto: acr.army.cz
"Ze své předchozí praxe mám zkušenosti s plánováním vojenských operací, dokonce v mezinárodním prostředí. Nové pro mě ale bylo mnohem širší a vzájemně provázanější zapojení do přípravy a provedení cvičení. Vedle plánování jsem se podílel na přípravě řídícího štábu nebo přípravě simulovaných incidentů a časové koordinaci rozehry," říká například major Miroslav Tomiczek z Velitelství pozemních sil, které vystupovalo v dvojí roli - jednak cvičení řídilo a zároveň se ho i účastnilo.

Štáb tohoto velitelství se vloni výrazně rozrostl a právě účastí na Czech Lion si mohli nováčci ujasnit svou roli v procesech plánování a řízení operací. Podobně jsou na tom i štáby 7. mechanizované brigády, kde došlo k přirozeným posunům na místech a obměně personálu.

"V armádě jsem 15 let. Do konce minulého roku jsem sloužil u 72. mechanizovaného praporu, nyní jsem na štábu brigády. Czech Lion je ale pro mě jedním velkým poprvé. Byť jsou na úrovni štábu brigády v základu postupy obdobné jako na praporu, liší se jejich dosah a důležitost. Vnímám zodpovědnost, jakou naše rozhodnutí ovlivňují prvky ve strukturách pod námi a životy našich spolubojovníků," doplňuje nadrotmistr Martin Javornický.

Připravení velitelé a štáby jsou klíčoví

Podle velitele 7. brigádního úkolového uskupení brigádního generála Petra Svobody jsou všestranně připravení velitelé a štáby pro provádění operací naprosto klíčoví. "Právě cvičení jako je Czech Lion nám pomáhá rozvinout schopnost jednat rychle a efektivně, propojit snahu jednotlivých skupin a vytvořit sehraný, bezchybně fungující tým odborníků. S takovou partou se nebojím postavit čelem jakékoli výzvě," zdůraznil.

Desítky virtuálních situací včetně útoku na Brno

Během dvou týdnů museli vojáci řešit desítky virtuálních incidentů, které prověřily jejich schopnost správně reagovat na aktuální situaci na bojišti. Manévry simulovaly obranu před útokem nepřítele, který se snaží proniknout z Polska dál ve směru na Brno.

Přestože bylo cvičení koncipováno především jako velitelsko-štábní s počítačovou podporou, část vojáků se i s těžkou technikou vydala do výcvikového prostoru. Mechanizované a tankové jednotky brigády zde procvičovaly útok na pozice nepřítele, k dispozici přitom měly dělostřeleckou podporu minometů, ženijní podporu v podobě minových vrhačů, odstřelovače, bezpilotní prostředek i bitevní vrtulníky Mi-24 a stíhačky Gripen.

"Tuto praktickou část vnímám jako velmi důležitou. Po koronavirové pauze, kdy vojáci i velitelé vyměnili cvičiště za domovy pro seniory či nemocnice, se potřebují znovu dostat do tempa. Jsem potěšen, že během cvičení prokázali vysokou úroveň připravenosti," dodává vrchní praporčík brigády nadpraporčík Aleš Machálka.

Cvičení Czech Lion bylo společně se cvičeními Ample Strike a Hradba součástí komplexního cvičení strategické, operační a taktické úrovně Odolné Česko, které prověřilo funkčnost nově optimalizovaného systému velení a řízení a zároveň úroveň připravenosti k obraně České republiky v kolektivu států NATO.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabídku spojení a přípojové vazby mezi jednotlivými spoji. K větším změnám dojde v Pardubickém kraji, ...

Jak zastavit plýtvání potravinami? O jeho řešení se bude snažit Food Waste Institut na Mendelově univerzitě

Stále rostoucí plýtvání potravinami je ekonomický, ekologický i etický problém. O jeho řešení se bude snažit FOOD WASTE INSTITUT (FWI), který má sídlo ...

Po kolejích Olomouckého kraje jezdí desítky nejnovějších jednotek RegioPanter

České dráhy realizovaly v Olomouckém kraji historickou obměnu vozidlového parku a na elektrizované tratě nasadily desítky nejnovějších jednotek RegioP ...

V Jeseníkách upraví kvůli erozi oblíbenou turistickou trasu na Šerák

Rovnou a příkře stoupající pěšinu, po níž vede modrá turistická trasa od Obřích skal na vrchol Šerák v národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník v Jese ...

V Česku loni ubylo obalového odpadu, lidé ale v třídění nepolevili

V roce 2023 vzniklo v ČR 1,261 milionu tun obalového odpadu, což je meziročně o 4 % méně. Firmy uvedli na trh jednak méně baleného zboží a obalů, čast ...

Středa 19.6.2024
Olomoucký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes