OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Podpis memoranda k mimořádnému výstavnímu projektu mezi galeriemi zemí V4

25.04.2017
Jedinečný projekt mapující moderní výtvarnou kulturu v zemích, které vznikly po rozpadu Rakouska-Uherska, chystá Muzeum umění Olomouc společně s dalšími institucemi ze zemí Visegradské čtyřky. Půjde o první syntetizující pohled, jenž protne kulturu a umění ve středoevropském regionu.
Podpis memoranda | Foto: Olomoucký kraj
Projekt vyvrcholí v Olomouci v září 2018 otevřením výstavy Rozlomená doba | Mezi úzkostí a slastí 1908-1928, která v následujících letech navštíví i další evropské země. Tato výstava je součástí Evropského roku kulturního dědictví 2018. Významnou a výraznou podporovatelkou tohoto projektu je europoslankyně Michaela Šojdrová, místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu.

"Bude to poprvé, kdy se ve středoevropském prostoru vedle sebe objeví díla z toho období ze všech čtyř zemí. Bude to skutečná konfrontace v tom dobrém slova smyslu," zdůraznil ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.

Memorandum o vzájemné spolupráci na tomto mezinárodním výstavním projektu podepsali v Olomouci 24. 4. 2017 Jacek Purchla (Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków), Ivan Jančár (Galéria mesta Bratislavy), Csornay Boldizsár (Janus Pannonius Múzeum Pécs), Michaela Šojdrová (poslankyně Evropského parlamentu), Martin Souček (Nakladatelství Arbor vitae) a Michal Soukup (Muzeum umění Olomouc).

Od expresionismu po avantgardu
Kurátor z každé zúčastněné galerie doporučí za svou zemi zhruba dvě stovky děl k vystavení. V expozici se jich však ocitne zhruba čtvrtina, protože budou podrobeny diskusi celého týmu. Navíc se v "předkole" objeví i díla z Rakouska a Německa. Kromě obrazů a soch budou vystaveny také fotografie, kresby či grafiky a obálky knih a časopisů.

"Je to vynikající projekt, který se mi líbil hned od chvíle, kdy jsem jej poprvé četla. Za Slovensko tam asi nejvíce patří Košická avantgarda," řekla Zsófia Kiss-Szemán hlavní kurátorka z Galerie města Bratislavy. Sama se těší především na polské umění, které důkladně nezná.

Jednotlivé národní kurátory bude "dirigovat" historik umění Karel Srp mladší, někdejší ředitel Galerie hlavního města Prahy.

Výstava zahrne díla od expresionismu z prvních let 20. století přes kubismus a konstruktivismus až po avantgardu dvacátých let. K výstavě vznikne prestižní publikace ve čtyřech jazykových mutacích, jež připraví vydavatelství Arbor vitae.

Umění napříč střední Evropou
Cílem této rozsáhlé mezinárodní výstavy bude představení vzájemné spolupráce jednotlivých umělců a uměleckých skupin, kteří v oblasti bývalého Rakouska-Uherska a nově vzniklé Evropy působili, osobně se znali a navzájem ovlivňovali. Tyto dlouhodobě se rozvíjející kontakty, podněty a inspirace následně podnítily vznik nových uměleckých forem.

Pro širokou veřejnost pak bude mnohem jednodušší pochopit vztahy a souvislosti vzniku uměleckých děl od takových tvůrců, jako byli například Wassily Kandinsky, Emil Filla, Josef Čapek, František Kupka, Oscar Kokoschka, László Moholy-Nagy, Lajos Kassák, Władysław Strzeminski, Katarzyna Kobro a mnozí další.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Nový jízdní řád 2024 v Olomouckém kraji

V neděli 10. prosince 2023 začne na železnici platit nový jízdní řád. V Olomouckém kraji dojde k mírnému zvýšení rozsahu regionální dopravy na celkových 6,5 mil. vlakokilometrů. Na základě požadavku objednatele regionální dopravy budou zajištěné ...

Budova ornitologické stanice v Přerově je hotová. Nabízí unikátní výstavu ptactva

Více než 580 modelů ptáků z Česka, unikátní expozice, skleněné vitríny a malý kinosál. To vše od čtvrtka 30. listopadu nabízí zrekonstruovaná budova O ...

VZP: Pacientů s HIV přibylo, Česko je nadále zemí s nízkým počtem pacientů

Vloni přibylo 676 nových případů infekce HIV u pojištěnců VZP. Za léčbu 2800 pacientů pojišťovna vloni zaplatila více než 500 milionů korun, nejvíce z ...

Blíží se advent a s ním i tradiční vánoční vozidla MHD, letos rozsvítí 17 českých měst

Dopravní podniky v sedmnácti městech České republiky zpestří svým cestujícím adventní čas speciálně vyzdobenými vozy. Vánoční atmosféru v ulicích dola ...

ČEZ: Vikýřovické domy ochrání od prachu a hluku z hlavní silnice 61 stromů

Lidem ve Vikýřovicích na Šumpersku se bude dýchat zase o něco lépe, zejména těm, kteří bydlí podél frekventované Petrovské ulice protínající vesnici o ...

Čtvrtek 7.12.2023
Olomoucký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes