OlomoucDnes.cz
OlomoucDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Počet návštěvníků Olomouckého kraje vzrostl o 9 procent

30.05.2017
Celkem 600 106 návštěvníků si loni nenechalo ujít památky, zábavu či přírodní krásy Olomouckého kraje. Jde o nejvyšší návštěvnost kraje od roku 2012, meziročně se podle údajů Českého statistického úřadu zvýšila o devět procent. Odborníci přičítají tento trend mimo jiné změně bezpečnostní situace ve světě, lidé si dnes stále častěji užívají dovolenou v Česku.
Počet návštěvníků Olomouckého kraje vzrostl o 9 procent | Foto: Olomoucký kraj
Roste i zájem zahraničních návštěvníků, hlavně z Polska, Slovenska, Ukrajiny nebo Španělska. Celkem tu všichni strávili bezmála 2 miliony nocí.

Podle vedení kraje je třeba jedinečnou příležitost využít a počet turistů do budoucna ještě zvýšit, aby byli pro region skutečným přínosem například při tvorbě nových pracovních míst v cestovním ruchu.

"Náš kraj je plný přírodního bohatství, historických skvostů i rozvinutých lázeňských služeb, a proto je cestovní ruch zásadní příležitostí pro rozvoj mikroregionů, kde se lidé nemohou spolehnout na zaměstnání ve velkých průmyslových firmách," řekl hejtman Ladislav Okleštěk.

Dobrou zprávou pro místní cestovní ruch je pokračující nárůst průměrného počtu přenocování u lázeňských pobytů, které dosáhlo dvanácti nocí. S celkovým počtem 685 474 se náš region řadí na druhé místo hned za Karlovarský kraj. V Olomouckém kraji se výrazně daří i kongresové turistice. S počtem přes 85 tisíc účastníků obsadil náš region třetí místo. Pokud porovnáme průměrný počet účastníků na jednu akci, tak se dokonce mezi kraji jedná o celorepublikově nejlepší výsledek.

"Právě lázeňství a vícedenní turistika přináší užitek zejména pro odlehlé regiony a proto se chceme na jejich podporu zaměřit několika formami. Mimo jiné podpoříme studijní obory středních škol zaměřené na cestovní ruch, protože skutečných odborníků v této oblasti máme v kraji velký nedostatek," uvedl hejtman, který vidí velký potenciál také ve spolupráci s agenturou CzechTourism, se sousedními kraji i zahraničními partnery.

Hejtmanství pravidelně sleduje také návštěvnost více než osmdesáti turistických cílů a atraktivit v regionu. V roce 2016 do nich zamířilo rekordních 2 616 872 osob.

"Návštěvníky nejvíce lákaly expozice na výstavišti Flora, olomoucká ZOO nebo aquapark. Turisté se tradičně zajímali také o hrady Bouzov a Helfštýn, dále o Vlastivědné muzeum v Olomouci, hrad Šternberk nebo Ruční papírnu a Muzeum papíru ve Velkých Losinách. Desítku nejnavštěvovanějších turistických cílů v našem seznamu uzavírají olomoucké Muzeum moderního umění a jeskyně Na Pomezí," doplnil hejtman Ladislav Okleštěk, který zároveň za jedno z největších turistických lákadel považuje unikátní vodní přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně.

V rámci podpory cestovního ruchu Olomoucký kraj už třináctým rokem spolufinancuje s městem Olomouc slevovou kartu Olomouc region Card, osmým rokem podporuje činnost turistických informačních center v regionu a sedmým rokem přispívá na významné nadregionální akce v cestovním ruchu. V této oblasti lze letos podruhé, v rámci krajských dotací, žádat i na infrastrukturní projekty. Veškeré informace, zajímavosti i praktické novinky zastřešuje Turistický informační portál Olomouckého kraje.

Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Vláda poskytne pomoc strukturálně znevýhodněným regionům v Olomouckém a Moravskoslezském kraji

Vláda Petra Fialy se ve středu 29. března 2023 na výjezdním zasedání v Jeseníku zabývala tématy souvisejícími s rozvojem socioekonomicky zaostávajících a strukturálně postižených regionů. Na schůzi vlády navázalo jednání s vedením Olomouckého a ...

Česká města sázejí na elektrobusy. V Kladně a Přerově se o dobíjení stará ČEZ ESCO

Elektrobusy se stále častěji prosazují v městské hromadné dopravě. Poslední důkazy dává středočeské Kladno a hanácký Přerov. Obnovou vozového parku MH ...

Festivaly Maker Faire letos zavítají do dvanácti českých měst

Festivaly kreativity Maker Faire se letos představí celkem ve dvanácti městech po celé republice. Na akcích se setkávají nadšenci i profesionálové, rů ...

Správa železnic: Proměněné nádraží v Moravském Berouně se v dubnu otevře cestujícím

Ve stanici Moravský Beroun dokončují dělníci poslední práce na nádražní budově. Celková rekonstrukce za 43,4 milionu korun, kterou provádí společnost ...

České dráhy: V sobotu bude v Olomouci jezdit Hurvínek, své brány otevře také depozitář ČD Muzea

V sobotu 18. března 2023 budou mít zájemci první letošní možnost svezení historickými vlaky. U příležitosti konání veletrhu For Model 2023 na Výstaviš ...

Pátek 31.3.2023
Olomoucký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes